Červený a Bílý zámek v Hradci nad Moravicí
Weisshunův kanál u Žimrovic
Papírenský náhon vznikl v letech 1889-1891 jako přivaděč vody z řeky Moravice do žimrovické papírny, jejímž zakladatelem byl podnikatel Carl Weisshun. Kanál je dlouhý 3,6 km a využívá spádu 23 metrů. Vede úbočím skalnatého svahu, proto musely být na třech místech proraženy tunely. Kanál prochází hlubokým zalesněným údolím Moravice a téměř celou jeho trasu kopíruje chodníček jako stvořený k příjemné procházce.
Rozhledna Šance v Jakubčovicích u Hradce nad Moravicí
Papírenský náhon vznikl v letech 1889-1891 jako přivaděč vody z řeky Moravice do žimrovické papírny, jejímž zakladatelem byl podnikatel Carl Weisshun. Kanál je dlouhý 3,6 km a využívá spádu 23 metrů. Vede úbočím skalnatého svahu, proto musely být na třech místech proraženy tunely. Kanál prochází hlubokým zalesněným údolím Moravice a téměř celou jeho trasu kopíruje chodníček jako stvořený k příjemné procházce.
Zámek Raduň
Pohádkově vyhlížející zámek stojí na místě tvrze zmiňované již v 15. století. Společně s okolními rybníky a přírodními scenériemi vytváří místní prostředí nezapomenutelnou atmosféru. Zajímavostí jsou empírový ovčín, oranžérie či renesanční sýpky. Návštěvníci mohou shlédnout bývalé soukromé apartmá členů rodiny Blucherů, cennou zámeckou knihovnu s téměř 16-ti tisíci svazky a nádherný přilehlý park.
Opava – bílá perla Slezska
Půvabné historické město, které se rozkládá v mírné pahorkatině na soutoku řek Opavy a Moravice. Turisté ji navštěvují zejména pro její bohatou historii, četné architektonické památky, kulturu a především její malebnost, kterou podtrhuje množství zeleně přímo ve městě.
Slezské zemské muzeum v Opavě
Muzeum bylo založeno jako gymnazijní 1. května 1814 a stalo se tak nejstarším muzeem na území České republiky. Novorenesanční budova završena kopulí byla postavena v letech 1893 – 1895. V muzeu jsou umístěné stálé expozice jako Vývoj přírody ve Slezsku a na severní Moravě, Slezsko v lidovém umění či Evropské umění 14. – 18. století. Pravidelně se zde konají také tématické výstavy.
Konkatedrála Nanebevzetí panny Marie v Opavě
Impozantní stavba děkanského kostela patří k nejcennějším gotickým památkám Opavy. Tato významná slezská cihlová gotická stavba s výrazným opěrným obloukem, jež je založena na kombinaci neomítnutého cihlového zdiva s kamennými detaily, tvoří zároveň i urbanistickou dominantu města. Od roku 1996 je chám konkatedrálou nově zřízeného ostravsko-opavského biskupství.
Kostel sv. Ducha v Opavě
Spolu s rozsáhlým komplexem budov bývalého minoritského kláštera patří kostel sv. Ducha k nejvzácnějším památkám v Opavě. Ve středověku se stal kostel místem posledního odpočinku opavských Přemyslovců. Nyní slouží jako koncertní a slavnostní sál občanům města Opavy.
Kostel sv. Hedviky v Opavě
Základní kámen budovy navržené vídeňským architektem Leopoldem Bauerem byl položen v roce 1933. Tehdy byl kostel budován jako památník obětem první světové války. Pohnutá historie této pozoruhodné stavby způsobila, že byl kostel vysvěcen teprve v roce 1993 a betonový kříž, který byl za války zničen, byl na věž vyzvednut teprve roku 1999.
Naučná stezka Hvozdnice
Nenáročná čtyřkilometrová procházka za poznáním krás posledního zbytku lužního lesa na Opavsku, je vycházkovým cílem nejen obyvatel blízké obce Slavkov, ale i milovníku přírody z širokého okolí.
15 zastavení informuje o botanice, zoologii a geologických poměrech. Stezka je prodloužena do smíšeného lesa jižně od Čertic, kde mohou návštěvníci využít piknikových areálů a dětských hřišť.
Areál čs. opevnění v Opavě – Milostovicích
Jedinečná technická památka z let 1937 – 1938. V září 1938 bylo okolí Opavy jedním z nejvíce opevněných míst u hranice ČSR s Německem. Dodnes je zde 18 pevností a přes 140 pevnůstek, které musela čs. armáda počátkem října 1938 opustit bez boje. Vaši pozornost zajisté upoutá především dvoupodlažní pěchotní srub OP- S 25 s dvěma pancéřovými zvony, obnovený Klubem vojenské historie Opava. Uvnitř se postupně instaluje původní výzbroj a zařízení. Každoročně se zde pořádají také ukázky dobývání pevnosti.
Zámek ve Velkých Hošticích
V roce 1754 zakoupil Velké Hoštice Ignác Dominik hrabě Chorýnský z Ledské, který nechal na místě původního šlechtického sídla postavit v 60. letech 18. století nový pozdně barokní zámek s bohatým rokokovým dekorem podle plánů ostravského stavitele Jakuba Panka. V současnosti je zde umístěna archeologická výstava, ve sklepních prostorách funguje fonotéka a nádherný park přímo vybízí k pohodové procházce.
Zámek v Kravařích
Právem se řadí mezi nejvýznamnější barokní stavby ve Slezsku. Svou nynější vrcholně barokní podobu získal v letech 1721-28, kdy byl přestavěn. V té době také vznikl kolem zámku park, který má dnes rozlohu 19 hektarů. Je částečně upraven pro účely golfového hřiště, které přechází v lesopark a obsahuje vzácné exempláře dřevin.
Zámecký golf club Kravaře
Zámecký golf club Kravaře je citlivě zasazen do anglického parku kolem barokního zámku a staleté stromy a mnohé vodní toky určují jedinečný charakter tohoto hřiště. V současné době dochází k jeho rozšíření z 9-ti na 18-ti jamkové hřiště, které je určeno nejen profesionálům, ale zejména všem, kteří si chtějí tento atraktivní sport vyzkoušet.
Naučná stezka Hanuše
Naučná stezka Mariánské louky
stezka Vás seznámí s oblastí pod zámkem v Hradci nad Moravicí, s její historií, s flórou, faunou a řekou Moravicí. Stezka je dlouhá 18,8 km.
Arboretum v Novém Dvoře u Opavy
V prostorách bývalého zámeckého parku v Novém Dvoře vznikla expozice, která nabízí návštěvníkům unikátní sbírku domácích i cizokrajných dřevin, subtropických i tropických rostlin a zástupců dřevin a bylin ze všech kontinentů světa. Tato bohatá sbírka je nazývána jako „Dřeviny pěti světadílů.“
Kružberská přehrada
Dřevěné větrné mlýny v Litultovicích – Cholticích a v Hlavnici
Dřevěný větrný mlýn Cholticích byl postaven roku 1833 v Sádku, na nynější místo byl přestěhován v roce 1878. Mouka se mlela naposledy za druhé světové války, do roku 1954 se šrotovalo. Roku 1969 celková rekonstrukce a zřízení expozice sekernického a hospodářského nářadí. V interiéru zachovalé mlecí zařízení.
Lipina – vesnická památková rezervace
Jediná obec na Opavsku s dochovanou zástavbou, která tvoří jedinečný doklad původního lidového stavitelství. Nachází se zde dvě řady štítově orientovaných domů pravidelnou zástavbou.
Sportovní letiště v Dolním Benešově – Zábřehu
Zde je možno zajistit vyhlídkové lety či seskoky padákem.
Hřebčín Albertovec
Špičkoví koně z této chovatelské stanice trvale obsazují přední příčky na šampionátech. Hřebčín je známý chovem vyšlechtěného plemene trakénu. Chov těchto koní je zcela ojedinělý a Albertovec s ním dosáhl význačného uznání i ve světě. Pohled na tato ušlechtilá zvířata pasoucí se v krásné přírodě si určitě nenechte ujít.
Skanzen lidových tradic v Bolaticích
Skanzen je vybudován v Bolaticích, ve starobylé slezské obci ležící v jižní části Hlučínské pahorkatiny. Skanzen zachycuje život obyvatel Hlučínska na vesnici počátkem minulého století a kde se mladší generace může seznámit s životem, prací, zvyky a obyčeji našich předků. K dispozici je stará kuchyně, ložnice, prádelna, místnost služky, chlév pro krávy, stáj pro koně, srubek (špýchar), stodola vybavena historickými zemědělskými stroji.
Rozhledna Hanse Kudlicha v Úvalně
Základní kámen byl položen již 21.září 1912 a 21.září 1913 byla věž slavnostně převzata obcí. Věž ve svém přízemí ukrývá obdélný klenutý prostor využívaný jako mauzoleum Hanse Kudlicha. V roce 2000 byla zajištěna rekonstrukce objektu se snahou o uvedení do stavu z roku 1925.
Areál čs. opevnění v Hlučíně – Darkovičkách
Ojedinělý obranný systém je unikátní a jedinečná, evropsky ceněná, technická a stavební památka. Pevnost “Alej” je nejlépe obnoveným pěchotním srubem v České republice, skládá se ze tří pevnosti a jedné pevnůstky. Výzbroj a vybavení opevnění je autentické z rokem 1938. Všechny objekty spojuje naučná stezka.
Hlučínské jezero
Rozsáhlý areál vodních sportů je velice atraktivní a hojně navštěvovanou příměstskou rekreační oblastí města Ostravy. Přírodní jezero o rozloze 140 ha s travnatými plážemi a pozvolným vstupem do vody nabízí všechny možnosti spojené s koupáním a vodními sporty. (windsurfing, plážový volejbal, půjčovna loděk a vodních kol, vodní vlek – vodní lyže, tenis, volejbal, fotbal, minigolf, skvělé podmínky pro rybaření.
Pstruží farma v Bělé + Priessnitzovy léčebné bazénky
Relax a pohodu si mohou návštěvníci vychutnat v příjemném prostředí areálu obklopeném malebnou zelení. Zájemci si mohou na místní farmě vychutnat rybí pochoutky, které si mohou po zapůjčení rybářského náčiní sami ulovit. A pokud potřebujete „uvolnit vaše svalíky“ – neváhejte navštívit Priessnitzovy léčebné bazénky, které jsou vzdáleny cca 1 km od pstruží farmy.
Zámek v Šilheřovicích
Klasicistní zámek vznikl počátkem 19. století, později byl přestavěn v duchu novorenesance. Obklopuje jej rozlehlý anglický park s drobnými stavbami a staro novým 18-ti jamkovým golfovým hřištěm.
Kružberská přehrada
Druhé největší vodní dílo na severu Moravy. Hlavním účelem přehrady je chránit před povodněmi. Dále slouží jako zásobárna pitné vody pro Ostravsko, zlepšuje průtok v řece Odře a předává vodní sílu elektrárně v Podhradí. Pod přehradní zdí se nacházejí cvičné horolezecké skály. Tip na cyklovýlet. (vzdálenost od hotelu – cca 26 km na JZ)
Jánské Koupele
Po celé 19. století a v první polovině 20. století byly Jánské Koupele jedním z nejznámějších míst ve Slezsku. Svůj věhlas si získaly díky kvalitní minerální vodě a krásné poloze v lesích. Na začátku 20. století byly lázně považovány za moderní, všem nejnáročnějším kriteriím odpovídající lázně. Od roku 1993 lázně bohužel chátraly a dnes se ještě stále bojuje o jejich záchranu.
Zřícenina hradu Vikštejn
Největší a nejrozsáhlejší hrad v povodí Moravice byl založen a na přelomu 13. a 14. století. Vítek z Kravař. Z hradu dodnes zůstaly pouze části vysokých hradeb, tajemné sklepní místnosti a opravená vyhlídková věžička, z níž je nádherný pohled na řeku a okolní lesy.
Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou
Na pomezí Moravy a Slezska byla patrně koncem 13. století založena hornická osada u naleziště stříbrných a olověných rud. Expozice muzea dokumentuje historii těžby břidlice v této oblasti a to zejména dobovými fotografiemi, starým nářadím, vzorky, výrobky aj. Návštěvníci muzea si také ve zřízené štípárně mohou naštípat libovolný formát krytiny, případně i srdíčko z břidlice.
Přehrada Slezská Harta
Největší přehradní nádrž v regionu Severní Moravy a Slezska. Téměř 900 ha vodní plochy je ideálním místem pro rekreaci spojenou s pobytem v překrásné přírodě, s cykloturistikou, rybařením, hipoturistikou, jachtingem a windsurfingem. (vzdálenost od hotelu – cca 33 km na JZ)